Lista imion przeczytanych 24 września 2022 w Treblince

Janusz Korczak, lekarz, wychowawca i pisarz, dyrektor Domu Sierot. Został wywieziony do Treblinki z ponad setką swoich wychowanków i innymi wychowawcami 6 sierpnia 1942 r.

Stefania Wilczyńska, lat 56, pedagog, wychowawczyni i kierowniczka Domu Sierot przy
ul. Krochmalnej 92, najbliższa współpracownica Janusza Korczaka.

Róża Abramowicz, lat 33. Była wychowanką Domu Sierot Korczaka.  Następnie została
w tym samym domu opiekunką i wychowawczynią.

Róża Sztokman, lat 34, z domu Azrylewicz, była wychowanka i długoletnia pracownica Domu Sierot Korczaka, poszła na śmierć z dziećmi, także z pięcioletnią córeczką Romcią i bratem Henrykiem.

Balbina Grzyb, pracownica Domu Sierot Korczaka – Pani Blimka. Wychowanka zakładu dla sierot na prowincji, bursistka Domu Sierot w latach 30-tych. Prowadziła zajęcia przy reperacji ubrań w szwalni po przeniesieniu Domu do getta. Absolwentka seminarium dla wychowawczyń przedszkoli w Warszawie.

Natalia Nacha Poz, lat 34, pracownica Domu Sierot –  panna Nacia. Wychowanka Domu Sierot, potem sekretarka, przez wiele lat prowadząca kancelarię Domu.

Jadwiga Pozner, lat 23, przebywała cały czas przy dzieciach wraz z Januszem Korczakiem. Wraz z grupą sierot żydowskich z domu sierot przy ul. Śliskiej dobrowolnie wybrała wysiedlenie i śmierć w Treblince.

Irena Irka Waffel, lat 18, była wychowanka Domu Sierot, prowadziła zajęcia przy chorych i  przedstawienia kukiełkowe.

Ruth Frydkowska, lat 9, jej ojciec był skrzypkiem, matka krawcową. Obydwoje zmarli w getcie z głodu. Ruth została oddana do sierocińca Korczaka, i zginęła razem z innymi dziećmi.

Dawidek i Lusia, dzieci Justyny, córki Ryfki i Lwa Grosmanów. Matka [Justyna] zagłodziła się w getcie, bo całą żywność przeznaczała dla dzieci. Przed śmiercią umieściła kilkuletniego syna i córkę Lusię w sierocińcu u Korczaka, mając nadzieję, że tam się uratują. Pojechali do Treblinki razem z sierocińcem.

Jakub Jasiński, lat 8. W getcie jego babcia pracowała w jadłodajni dla ubogich. […] Z czasem było jej coraz trudniej zajmować się trójką dzieci. Wtedy babcia oddała najmłodszego Jakuba do domu dziecka prowadzonego przez Janusza Korczaka.

Pnina Polcia Kraus, lat 6. Najmłodsza z rodzeństwa Krausów. Po śmierci rodziców w lipcu 1941 została umieszczona w domu sierot na Dzikiej róg Szczęśliwej, skąd trafiła do sierocińca Korczaka i zginęła z innymi dziećmi.

Rodzeństwo Lewickich: Lilka, Henryk i Maruś, po śmierci rodziców byli w Domu Korczaka.

Gina Gutman – po śmierci rodziców w getcie starszy brat, Israel Gutman, oddał ją do sierocińca Korczaka, sądząc, że tam będzie bezpieczna. Gina zginęła razem z sierocińcem.

Ewa Zylberberg była w Domu Sierot Korczaka. Kochał się w niej Icek Baum, który przeżył wojnę. Ewa zginęła razem z wszystkimi dziećmi w Treblince.