Imiona przeczytane 29 kwietnia 2023 w Treblince

Judyta Eigerówna, ur. w 1892 r. w Sandomierzu, tancerka, była niepokorna i łamała wszelkie tabu. Płynęła przez życie własnym rytmem, pod prąd, omijając rygory i konwenanse. Nie założyła rodziny, nie urodziła dzieci. Jej modlitwą był taniec. Tańczyła w Wiedniu i Paryżu. W kwietniu 1939 roku wróciła na stałe do Polski. Trzy lata później widziano ją po raz ostatni, osiwiałą nagle 50-latkę, pędzoną w tłumie na Umschlagplatz.

Jehudit Białylew, lat 36, z Sokołowa Podlaskiego, została zamordowana w komorze gazowej w Treblince.

„W nocy z 11 na 12 października 1942 Niemcy zlikwidowali getto w Ostrowcu, mordując na miejscu przeszło tysiąc Żydów, w większości dzieci, starców i chorych, a pozostałe ok. 11 tysięcy wywożąc do Treblinki na pewną śmierć. Moja córka Brandla Rosenberg, lat 9, była prawdopodobnie wśród nich. Później dowiedziałem się, że mój teść błagał żydowską policję, żeby ją wypuścili, niestety bez skutku.”

Mendel Akerman, piekarz z Węgrowa, pochodził z rodziny chasydzkiej, ale był wolnomyślicielem i nie był religijny. W domu mówiono po polsku. Sympatyzował z komunistami. Nauczył swoją jedyną córkę Reginę gry w szachy. Mendl i jego liczni krewni zginęli w Treblince.