Lista imion przeczytanych 31 sierpnia 2019 w Treblince

 

Historia Bajli Frajdenrajch i jej rodziny

Lejwa Frajdenrajch urodził się w Odrzywole w roku 1883; ożenił się z Cyrlą Landau. Mieli czworo dzieci, niestety Cyrla zmarła. Jego druga żona, Chaja z d. Katz, 1 v. Wajsblach, również była wdową. Poprzedniego męża, z którym miała syna Chaima, straciła  w pierwszej wojnie światowej. Więc kiedy córka Lejwa i Chai – Bajla przyszła na świat, miała piątkę starszego rodzeństwa. Miała dobre dzieciństwo, wszyscy kochali swoją nową małą siostrę. Bajla miała 11 lat, gdy wybuchła wojna. Lejwa Frajdenrajch zginął we wrześniu  1939 w Rawie Mazowieckiej. Rodzina mieszkała w Tomaszowie Mazowieckim, i tam znalazła się w getcie. Żona Lejwy, Chaja, została zastrzelona 31 października 42 r. w domu, gdyż była zbyt powolna w czasie deportacji.
Przyrodnia siostra Bajli, Rachel poślubiła w getcie Josefa Walda. Byli pełni optymizmu, a w dodatku w lutym 42, w getcie, Rachel urodziła zdrowego pięknego chłopca, którego nazwali Lejwa. Bajla pomagała opiekować się nim.  Bajla miała 14 lat, a mały Lejwa około 9 miesięcy, kiedy, w szabat 31 października, usłyszeli  „Alle Juden raus”. Gestapo następnie dokonało selekcji. Rachel została skierowana w jedną stronę, a jej przyrodnia siostra Bajla z małym Lejwą w ramionach w drugą.  Ostatni raz widziano ich wsiadających do pociągu do Treblinki. Rachel przeżyła wojnę w obozach pracy. Przeniosła się z mężem Josefem Waldem do Stanów Zjednoczonych, mieli dwóch synów.
Druga siostra Bajli, Rywka Rozental z d. Frajdenrajch, z mężem Chaimem Josefem i dwiema córkami: Cyrlą (4 lata) i Szejndlą (6 lat), zostali zamordowani w Treblince.

Fajwel Szpitalnik lat 57, kupiec z Odrzywołu, jego żona Ester lat 52, syn Ruewen lat 17,  córka Ita lat 28, zamężna Frydman, i drugi syn Chaim lat 32, z żoną Jochewed i dwójką dzieci: dwuletnią Rywką i czteroletnim Mosze. 20 sierpnia 1942 r. cała rodzina została deportowana z getta w Odrzywole do getta w Nowym Mieście nad Pilicą,  a stamtąd 22 października do Treblinki.

Nachman Szpitalnik, brat Fajwla, lat 66, z żoną Peslą Libą lat 64, kupiec, mieszkał w Piotrkowie Trybunalskim, wraz z trzema córkami i ich rodzinami  także zginęli w Treblince.

Chana Hinda Gliksman, z d. Szpitalnik, córka Nachmana, lat 35, jej mąż Abram Szlama lat 45 i dwóch synów: Józef lat 12 i Mordka Szmul lat 5.

Rywka Głogowska, z d. Szpitalnik, córka Nachmana, lat 31, jej mąż Szaja lat 34 i córka Tauba Gitla lat 8.

Sura Hendla Gomulińska, z d. Szpitalnik, córka Nachmana, lat 25, jej mąż Szymszon lat 28 i syn Juda Cwi lat 2 – wszyscy zginęli w Treblince.

Rodzice Fajwla i Nachmana, Rajzla Szpitalnik z d. Kołatnik i Jankiel Szpitalnik, obydwoje 80-letni, zmarli z głodu w getcie w Odrzywole.

Majtla Finkelstein lat 62, mieszkała w Częstochowie. Została wysłana do Treblinki we wrześniu 42 r. razem z synem Mordechajem lat 44, rzemieślnikiem, jego żoną Reginą Rywką lat 39 i wnuczką Marylką lat 13, o której wiemy, że grała na skrzypcach.

Chune Horwicz z Częstochowy, lat 47, kupiec, jego żona Brandla z d. Lubling, i dwie córki: Romka lat 15 i Fredka lat 12 zginęli w Treblince w 1942 roku.