Lista imion przeczytanych 28 maja 2022 w Treblince

Abraham Kamienny mieszkał w Warszawie, miał 46 lat. Któregoś razu powiedział bratu, że on i Dawid Gruszka z żoną i dziećmi zamierzają dobrowolnie przejść na Umschlagplatz, bo kto pójdzie z własnej woli, dostanie 2 kg chleba i 1 kg marmolady. Poszli – i od tego czasu nikt ich nie słyszał…

Rachela Lea Waserman z Kozienic, lat 38, została zastrzelona przez Niemców 27 września 1942 roku, w dniu wywiezienia Żydów do Treblinki, blisko torów kolejowych. Jej mąż, Simcha,lat 42, cholewkarz, zginął w dniu wyzwolenia.

Welwel Wajkranc, lat 24, mieszkał w Kałuszynie, miał 4 braci. Ojciec handlował bydłem. W getcie kałuszyńskim Welwel był policjantem. Został zastrzelony przez polskiego policjanta, gdy próbował uciec w czasie deportacji z Kałuszyna do Treblinki 9 grudnia 1942 roku.

Anna Minc, lekarka z Warszawy, zginęła w Treblince razem z córką Franciszką Kaftalową, również lekarką, i jej mężem Leopoldem.

Gienia Gutman, lat 11, córka Beniamina i Sary z Ubermanów. Po śmierci rodziców w getcie starszy brat, Israel Gutman, oddał ją do sierocińca Korczaka, sądząc, że tam będzie bezpieczna. Gienia zginęła razem z sierocińcem.

Idzia Pięknawieś, lat ok. 20, z Kałuszyna. Jej ojciec był właścicielem sklepu z alkoholem. Miała siostrę, na którą wołano Lala. Zginęła w Treblince.

Rywka Anna Rajchman, lat 19, pochodziła z Łodzi. Była siostrą Chila Rajchmana. Byli razem w pociągu z Warszawy do Treblinki, i błagała brata o coś do jedzenia. Ale Chil oszczędzał na długą podróż, bo powiedziano im, że zabierają ich do pracy w Rosji i minie wiele dni, zanim dotrą do celu, więc nie chciał jej nic dać.  Siostra powiedziała: „W porządku, obejdę się bez jedzenia tak długo, aż przyjedziemy na miejsce i przeżyjemy.” Po przyjeździe była tak słaba, że wysłali ją prosto do komór gazowych.[… ] Drugiego dnia, rozdzielając ubrania, Chil rozpoznał sukienkę siostry.