Imiona przeczytana 27 stycznia 2024 w Treblince

Meir Grynglas, lat 40, mieszkał w Warszawie na ul. Tamka 35, w getcie – na Prostej 4. Był przedsiębiorcą. Został zabrany do Treblinki w styczniu 1943 r. Jego żona Sabina zginęła w bunkrze w czasie powstania w getcie w kwietniu 1943 r.

Basia Borkowska, lat 25, mieszkała w Kielcach. W dniu deportacji powiedziała do przyjaciółki: „Powiedz mi, czy to prawda, że ​​wywózka jest faktem, czy tylko mi się to śni? Myślę, że ja tracę rozum. Mój brat Jakub wpadł w szał i próbował podciąć sobie żyły… Dokąd idziemy?

Lina Lichtensternová, lat 79, urodzona w Opolu, była córką Salomona Kassela, prowadzącego wytwórnię likierów i sklep z alkoholami. Miała dziesięcioro rodzeństwa. Po zamążpójściu mieszkała w Ostrawie w Czechosłowacji. 21.09.1942 deportowano ją do Terezina, a stamtąd 22.10.1942 do Treblinki.

Pewnego dnia w końcu listopada lub na początku grudnia 1942 r. w Treblince Mietek Szczypior, który był więźniem obozu, razem ze swoim przyjacielem Abrahamem Lindwasserem transportowali zagazowane zwłoki do wykopu. Szczypior położył na moment nosze na ziemi, aby wyjść za potrzebą. Zauważył to nadzorujący Niemiec Münzberger. Przywołał Mietka do siebie, rozkazał mu rozebrać się, a następnie zabił strzałem z pistoletu w głowę.

Państwo Dajcz, właściciele dużego zakładu produkującego kafle w Siemiatyczach, zażyli truciznę w pociągu do Treblinki i umarli w swoich ramionach. Tak jakby nie chcieli, aby ktoś inny decydował o ich losie, woleli zginąć z własnej ręki.

Mejlach Lichstein był syjonistą, nauczycielem w szkole powszechnej w Krynkach. Sowieci aresztowali go i osadzili w więzieniu w Grodnie. Kiedy Hitler napadł na Związek Radziecki, Grodno zbombardowano i uszkodzono budynek więzienia. Pan Lichstein uciekł i wrócił do Krynek. Tutaj dowiedział się, że jego żonę i córkę Rosjanie wywieźli na wschód. Stracił chęć do życia. Trafił do getta, proponowano mu, że pomogą mu uciec na aryjską stronę. Był bardzo lubiany i szanowany przez chrześcijańską część obywateli Krynek, wielu chciało mu pomóc. Ale on nie chciał. Po likwidacji getta został wywieziony do Treblinki.

Bracia Zylberman, Abram Chaim i Icek, mieszkańcy Radomia, zostali aresztowani 24.07.1942 w Radomiu za kradzież, i osadzeni w więzieniu. Dnia 18 sierpnia 1942 r. (nazajutrz po likwidacji tzw. dużego getta w Radomiu) wszyscy Żydzi przebywający wówczas w więzieniu zostali deportowani prawdopodobnie do obozu w Treblince.

Jakub Tenenbaum, lat 35, kupiec, i jego żona Gołda, lat 37, mieszkańcy Opatowa, w październiku 1942 zostali wysiedleni wraz z pozostałą ludnością żydowską do Treblinki.

Nissan Lewin pochodził z Wilna. Napisał podręcznik do nauki Talmudu. W czasie wojny był z żoną Esterą w warszawskim getcie. Obydwoje najprawdopodobniej zginęli w Treblince.

Efraim Dymant, lat 55, krawiec, jego żona Szewa, lat 52, i córka Chaja, lat 11, mieszkali w Kozienicach. Zostali wywiezieni do Treblinki 27 września 1942 r.

Perla Kantor, lat 81, mieszkała w Kielcach. Razem z córką została wywieziona do Treblinki.

Michael Klajn, lat 72, kupiec, mieszkał z rodziną w Sieradzu. W czasie wojny był w getcie w Piotrkowie. Nie chciał się ukryć w czasie deportacji, został złapany i wywieziony do Treblinki.