Imiona przeczytane 28 października 2023 w Treblince

Rodzina Zylbersztajnów z Jędrzejowa: 57-letni Aron Zylbersztajn z żoną Esterą lat 52, i piątką dzieci – Saulem lat 27, Surą lat 24, Ruchlą lat 20, Małką lat 17 i Rywką lat 13 w czasie likwidacji getta zostali wywiezieni przez okupanta niemieckiego w niewiadomym kierunku i wszelki słuch o nich zaginął. Najprawdopodobniej zginęli w Treblince.

Mosiej Alpert, lat 62 i jego żona Rywka, lat 62, w trakcie wysiedlenia z Kielc do Treblinki zostali zastrzeleni na własnym podwórku w Kielcach przy ul. Dąbrowskiej.

Mordka Białogórski, lat 66, w dniu 5.10.1942 r. wymaszerował z transportem wysiedlanych z Chmielnika ku Piotrkowicom, a że był wiekowy i niezdolny do marszu, i takich w tym dniu sporo zabito, i on wówczas również został zastrzelony.

Szaja Borensztajn, lat 48, mieszkał w Szczekocinach. Został zastrzelony we wrześniu 1942 r. przez Niemców przy moście w Wodzisławiu podczas wysiedlenia ludności żydowskiej do Treblinki. Jego siostra Estera Erlich, lat 50, w tym samym czasie została wywieziona ze Szczekocin do Treblinki.

Kalman Buchman lat 55, mieszkaniec Końskich, został zabity 7 listopada 1942 podczas próby ucieczki z pociągu do Treblinki. Jego żona Chaja lat 47 zmarła w tym transporcie.

Mąż Tosi Skowronek. Nie znamy jego imienia ani nazwiska. Jego żona Tosia z d. Skowronek ukrywała się z dzieckiem po stronie aryjskiej. Z mężem utrzymywała jednak kontakt przy pomocy zakonspirowanych i skomplikowanych kanałów. Dzięki tym kontaktom dowiedziała się, że mąż dostał się do transportu przeznaczonego do obozu zagłady. Tak się złożyło, że transport miał przejeżdżać niedaleko miasteczka, w którym mieszkała Tosia. Mąż dał je znać, że będzie usiłował skakać z transportu właśnie blisko miasteczka. Faktycznie udało mu się wyskoczyć, ale gdy wylądował na nasypie, dosięgła go kula hitlerowskiego siepacza.

Abraham Miednica, lat 36, z Warszawy, kupiec. Został wywieziony w trakcie powstania w getcie do Treblinki. Nie obawiał się, bo zawsze chodził w wysokich butach i miał ukryte w nich narzędzia do przecięcia krat w wagonie. Po drodze przeciął kraty i wyskoczył, ale zabił się w czasie skoku lub został zastrzelony przez konwojentów.

Nissan Lewin i jego żona Estera pochodzili z Wilna. Nissan napisał podręcznik do nauki Talmudu. Był także kupcem tekstylnym. W czasie wojny był z żoną w warszawskim getcie, mieszkali na ul. Zamenhofa 37. Zginęli najprawdopodobniej w Treblince.

Mosze Radziński z Siemiatycz był w obozie pracy w Treblince I, i tam został zabity.

Szmaja Judel Jabłoń z Drohiczyna zginął razem ze swoją rodziną w Siemiatyczach w listopadzie 1942, gdy znaleziono ich podczas akcji w kryjówce.

Ita Baran lat 39, mieszkała w Łukowie. Jej pierwszy mąż, Aszner, zmarł w 1929 r. Ita została z rocznym synkiem. W 1938 r. wyszła ponownie za mąż za Josefa Barana. Ita i jej drugi mąż zginęli w Treblince.