Lista imion przeczytanych 29 września 2018 w Treblince
Maria Klepfisz, kierowniczka państwowej szkoły powszechnej w języku polskim dla dzieci żydowskich, jedna z najbardziej aktywnych przywódczyń związku nauczycielskiego. Współpracownica CENTOS-u (czyli Centrali Związku Towarzystw Opieki nad Sierotami i Dziećmi Opuszczonymi) w getcie. Matka Michała Klepfisza, bojownika ŻOB. Zabrana do Treblinki w czasie pierwszej akcji.
Misza Glikfeld z Białegostoku poszedł dobrowolnie z żoną do transportu, nie chciał jej opuścić. Został zastrzelony, gdy wyskoczył z pociągu do Treblinki – „przestrzelony ze 20 kulami”. Jego żona, Mira, po wyskoczeniu z pociągu przeżyła wojnę.
Ruta Adin lat 41, mieszkała w Warszawie. W getcie pracowała w fabryce włókienniczej Szulca. Potem przeznaczyli tam kobiety do wywózki, między innymi i Rutę. Mogła jeszcze uciec, ale się bała i wywieziono ją.
Pani Fridman, mieszkanka Warszawy, o której wiemy tylko tyle, że „zabrano ją razem z dziećmi, a jej mąż popełnił samobójstwo skacząc z czwartego piętra”.
Selim Bernholc, dziennikarz, na początku wojny udał się do Lwowa. Po wkroczeniu tam Niemców wrócił do Warszawy. Został sekretarzem szkoły „Tarbut”. Na zlecenie Oneg Szabat napisał prace o swoich przeżyciach lwowskich. Zginął w lipcu 42 roku w Treblince.
Gerszon German, aktor hebrajski, mieszkał w Palestynie, przed wojną grał w teatrze „Ohel” w Erec Izrael. W 1939 przyjechał z wizytą do Polski. Na kilka dni przed pierwszą akcją likwidacyjną zameldował się jako obywatel palestyński na Pawiaku, skąd w niedługim czasie wysłany został do Treblinki. Na Pawiaku był razem z ciężarną żoną.
Sara Mińska lat 52, mieszkała w Warszawie na Krochmalnej, później w getcie na Miłej 55. Miała z mężem sklep z kapeluszami w Hali Mirowskiej; mąż umarł w czasie wojny. Zginęła najprawdopodobniej w Treblince wraz z dziećmi: Tową lat 26, Leą lat 20, Fejgą lat 18, Hannah lat 16 i Lejbem lat 13.
Mina Abelman, warszawianka, nauczycielka szkół CISZO (Centralna Żydowska Organizacja Szkolna), współpracownica CENTOS-u w getcie. Została wywieziona do Treblinki w lecie 42 r.
Mordka Fajnsztejn lat 52 i jego żona Chana lat 51, mieszkali w Warszawie, zginęli w 1942 r. w Treblince.
Fajga Zysla Wajnrejb, z d. Goldminc, lat 51, mieszkała w Piotrkowie Trybunalskim na Starowarszawskiej 7, i stamtąd wywieziono ją do Treblinki w październiku 42 r.
Roman (Abram) Rajzman, lekarz, mieszkał w Otwocku na ul. Sienkiewicza 3. Został wysłany do Treblinki wraz z żoną Lubą i trzyletnią córeczką Ewą, które zostały zabite zaraz po przybyciu do obozu. Dr Rajzman pracował w Treblince, zginął podczas powstania w sierpniu 1943 r.
Zymra Zeligfeld, piosenkarka, przed wojną wraz z mężem (Menache Kipnisem) koncertowała w miastach i miasteczkach Polski śpiewając ludowe piosenki żydowskie. Wywieziono ją do Treblinki w lecie 1942 r.